Publikováno: 3.duben 2013
Automobilka Opel se topí v problémech. Z těchto důvodů chce uzavřít další továrnu (tentokrát v Bochumi), v níž pracuje přes tři tisíce lidí. Její šéf je však zásadně proti.
Zaměstnanci továrny ve čtvrtek odmítli restrukturalizační plán, kterým mateřská společnost General Motors podmiňovala zachování části pracovních míst v závodě. Ten nyní zaměstnává 3200 lidí.
Automobilka musí uskutečnit nové rozhovory. Tato dohoda není podle Rainera Einenkela, šéfa závodní rady, přijatelná. Plánované uzavření továrny je podle něj planou hrozbou, protože přesun výroby by si vyžádal vysoké investice.
Automobilka se v rámci restrukturalizačního plánu zavázala, že do konce roku 2016 nepřistoupí k propouštění zaměstnanců německých továren bez jejich souhlasu. Zaměstnanci se výměnou za tento příslib musí smířit s odkladem růstu mezd a ztrátou některých výhod, například vánočních prémií. Plán již dříve odsouhlasily továrny Opelu v Rüsselsheimu, Kaiserslauternu a Dudenhofenu.
Dovoz a přihlášení vozidla: Aby bylo možné jezdit s dovezeným vozem, je nutné nové či ojeté vozidlo přihlásit do evidence. Musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na dopravním inspektorátu doložit originál zelenou kartu.
Opel se v minulosti dostal do existenčních problémů a americká mateřská společnost General Motors chystala jeho prodej. Z toho nakonec sešlo a GM se rozhodla Opel restrukturalizovat vlastními silami. Opel již v rámci restrukturalizace uzavřel továrnu v belgických Antverpách.