Titulní obrázek

Zkrátí se pracovní doba zaměstnanců Opelu v Rüsselsheimu

Publikováno: 14.květen 2013

Automobilka Opel plánuje zkrácení pracovní doby v závodě v Rüsselsheimu. Je zde zaměstnáno 14.000 zaměstnanců. Změna se dotkne 3 500 dělníků. Závod produkuje sedan Insignia a kompakt Astra.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Německý list Allegemeine Zeitung Mainz uvedl, že o stejném kroku jedná Opel i s odbory v menším závodě v Kaiserslauternu, Opel však toto jednání nepotvrdil. V Kaiserslauternu se vyrábí součástky. Závod má 2500 zaměstnanců. Celkem má společnost v Německu čtyři závody. Evropské operace GM, které kromě Opelu zahrnují britskou firmu Vauxhall, loni vykázaly ztrátu 747 milionů USD (15,1 miliardy Kč).

Na prodeji aut se podepsala slabá ekonomická situace regionu. V červnu dozorčí rada schválila střednědobý podnikatelský plán do roku 2016, který má vrátit automobilku k zisku. Pokud se vedení s odbory dohodne, mohi by požádat německou vládu o finanční podporu v rámci programu zkrácené pracovní doby. Tento program, který má pomoci zachovat pracovní místa, využívaly firmy hlavně v době recese v letech 2008 a 2009.

Program umožňuje firmám dohodnout se se zaměstnanci na zkrácení pracovní doby a adekvátním snížení mezd, stát pak zaměstnancům kompenzuje část jejich ušlých příjmů. Vláda v rámci programu vyplácí zaměstnanců po dobu šesti měsíců 60 procent částky, o kterou byla snížena jejich mzda. Pokud mají zaměstnanci děti, je to 67 procent. V době, kdy vrcholila krize, vláda vyplácela podpory více než 1,4 milionu zaměstnancům. Letos v květnu to bylo 80.000 zaměstnanců.